خانه / بیوگرافی / بیوگرافی مریم میرزاخانی : ملکۀ ریاضیات ایران و جهان
راهنمای جامع خرید

بیوگرافی مریم میرزاخانی : ملکۀ ریاضیات ایران و جهان

مریم میرزاخانی پیش از هرچیز یک نابغه بود. ذهنی جوان که بارها برای وطن و مردم کشورش افتخار آفرینی کرد. در این مطلب زندگی نامۀ مختصری از مریم را با هم مرور می کنیم.

مقدمۀ نویسنده

در حال و هوای دوران دبیرستان که انتخاب های چندان متنوعی سر راهم قرار نداشت، رشتۀ ریاضی را انتخاب کردم. شاید دلیلش آن مدت کوتاهی بود که در دوران راهنمایی به کلاس های المپیاد می رفتم. اما طولی نکشید که فهمیدم در این رشته استعدادی نداشتم. از این رو، استعداد های مباحث ریاضی برایم محترم بودند. آن ها را باهوش می دانستم و همیشه تحت تأثیر نبوغ ذهنی چنین افرادی قرار می گرفتم.

پروفسور مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی از دید کسی که خبرهای علمی را دنبال می کند، زندگی تحسین برانگیزی داشت. ملکۀ ریاضیات ایران به سرعت از مدرسه استعداد های درخشان در تهران به دانشگاه شریف راه یافت. شاید همین یک جملۀ ساده او را تبدیل به الگوی شخصی بسیاری از ایرانیان کند. اما موفقیت های مریم به همین جا ختم نشد.

طلایی، زیبا ترین رنگ برای المپیاد جهانی

در همان اواخر دوران دبیرستان المپیاد کشوری و دو مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را در دو سال پیاپی (۱۳۷۳-۱۳۷۴) به دست آورد.

البته کسب این مدال ها تنها رکورد شکسته شده توسط اودر آن زمان نبود. مریم میرزاخانی به عنوان نخستین دختر توانست مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را کسب کند. در ادامه، وی به عنوان نخستین المپیادی موفق به کسب نمرۀ کامل این رقابت ها شد.

حادثۀ ناگوار اتوبوس المپیادی ها

اسفند ۱۳۷۶ بیست و دومین دورۀ مسابقات ریاضی دانشجویی در اهواز برگزار شد. در این مسابقات مریم میرزاخانی، ایمان افتخاری و حسین نمازی و رتبۀ اول کشور را به دست آوردند. در مسیر اهواز به تهران، اتوبوس حامل دانشجویان نخبۀ کشور به دره سقوط کرد. اما خوشبختانه مریم و چند تن از دانشجویان از این سانحه جان سالم به در بردند. از جمله قربانیان این حادثه می توان به رضا صادقی، برنده دو مدال طلای المپیاد جهانی اشاره کرد.

ادامۀ علم و دانش

میرزاخانی در ۱۳۷۸ کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه شریف گرفت و راهی هاروارد شد. پنج سال بعد، دکتری خود را به دست آورد. در ادامه، علاقۀ وافر مریم به علم ریاضیات منجر به تدریس در دانشگاه پرینستون شد.پرینستون که زمانی مهد فعالیت های آلبرت انیشتین بود، یکی از ایستگاه های مریم بود و در سال ۱۳۸۷ به عنوان استاد تمام در استنفورد به تدریس مشغول شد.

تشکیل خانواده

یک سال پس از کسب مدرک دکتری، مریم در سال ۱۳۸۴ با یان وندارک (Jan Vondrák) استاد و دانشیار ریاضی دانشگاه استنفورد و پژوهشگر علوم کامپیوتر مرکز تحقیقاتی آی بی ام (IBM) ازدواج کرد. حاصل این وصلت دختری به نام زیبای آناهیتا شد.

جایزۀ فیلدز

فیلدز معتبر ترین نشان علمی برای ریاضی دان ها به حساب می آید. این جایزه هر چهار سال یک بار به برترین دانشمند علم ریاضی تقدیم می شود. از جمله شرایط آن سن زیر ۴۰ سال است. مریم میرزاخانی در سال ۱۳۹۳ به عنوان نخستین زن جهان این جایزه را به دست آورد و بر روی قلۀ ریاضیات جهان ایستاد.

درخشش ابدی یک ستاره

مریم که به مدت چهار سال به بیماری سرطان سینه مبتلا بود سرانجام در تیرماه ۱۳۹۶ در بیمارستان بستری شد. بانوی نابغۀ ریاضی ایران و جهان در تاریخ بیست و چهارم تیر ماه چشم از جهان فروبست.

درباره ی محمد پوست کار

نیما فارغ التحصیلِ رشتۀ مهندسی نفت است و دنیای فناوری محوریت مقاله های تالیف شده توسط او را شکل می دهند. هنر بخش جدایی ناپذیر زندگی نیما است و عکاسی، تصویرسازی، طبیعت گردی و کمپینگ مهم ترین تفریحات او را تشکیل می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *