خانه / دست نویس / بانوان نابغۀ ایرانی : ستارگان ابدی و افتخار آفرین ملی
راهنمای جامع خرید

بانوان نابغۀ ایرانی : ستارگان ابدی و افتخار آفرین ملی

بانوان نابغۀ ایرانی را تا چه حد می شناسیم؟ بسیاری نام مریم میرزاخانی را شنیده بودند و فعالیت های او را مایۀ افتخار ایرانیان و به خصوص بانوان ایرانی می دانند. به بهانۀ درگذشت قطب برتر ریاضیات ایران و جهان، خالی از لطف نیست نگاهی به دیگر بانوان موفق ایرانی بی اندازیم. دانشمندانی که با دست آورد های خود همواره ارزش و احترامی مضاعف برای وطن و مردم خود به دست آوردند.

بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور فـریـنـاز کوشانـفـر

فریناز ۴۰ ساله فارغ‌التحصیل مقطع پسادکترا در رشتۀ مهندسی برق از دانشگاه برکلی (Berkeley) کالیفرنیاست. وی با اختراع نوعی از میکروتراشه ها به عنوان یکی از سی و پنج مخترع برتر قرن بیست و یکم به‌شمار ‌می رود. فریناز کوشانفر هم اکنون استاد دانشگاه رایس (Rice) است.


بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور مــونــا جــراحـی

مونا ۳۸ ساله فارغ‌التحصیل مقطع پسادکترا در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه استنفورد است. به لطف پروژه‌های خلاقانه در ساخت وسایل نانو، مونا به عنوان اولین ایرانی در کاخ سفید از دست رئیس‌جمهور آمریکا مدال افتخار دریافت کرد. وی در حال حاضر استاد دانشگاه میشیگان آمریکاست.


بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور رکـسـانـا مـصـلحـی

رکسانا  ۳۷ ساله فارغ‌التحصیل مقطع پسادکترا در رشتـۀ اپیدمیولوژی ژنتیک از دانشگاه ونکوور کاناداست. وی تاکنون دو بار جایزۀ سیب طلایی را از موسسۀ ملی بهداشت جهانی (NIH) دریافت نموده و رکوردی بی‌سابقه از خود به جا گذاشته است. رکسانا در حال حاضر استاد دانشگاه آلبانی (ALbany) ایالت نیویورک است.


بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور آزاده تــبــازاده

آزاده  ۵۰ ساله فارغ‌التحصیل مقطع دکتری تخصصی در رشته شیمی از دانشگاه استنفورد است. وی به عنوان یکی از ده دانشمند برتر ایستگاه فضایی ناسا شناخته می‌شود و موفق به دریافت مـدال اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا شده است. این مدال بالاترین افتخاری‌ است که دولت آمریکا به دانشمندان برجسته اعطا می‌کند. آزاده هم اکنون استاد دانشگاه استنفورد است.


بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور پــردیـس ثـابـتـی

پردیس ۴۹ ساله فارغ‌التحصیل مقطع پسادکتری در رشتۀ ژنتیک از دانشگاه هاروارد آمریکـاست. او سومین زن در طول تاریخ هاروارد است که با معدل ۱۰۰ از مدرسۀ پزشکی این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده. اخیراً به عنوان یکی از ۱۰۰  چهره‌ی نابغۀ جهان از سوی گروه بین‌المللی (Creators Synectics) معرفی شده و از او به عنوان یکی از هشت نابغه‌ای که دنیای ما را متحول خواهند ساخت یاد می کنند. پردیس در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد است.

 

منبع: sibdata

درباره ی محمد پوست کار

نیما فارغ التحصیلِ رشتۀ مهندسی نفت است و دنیای فناوری محوریت مقاله های تالیف شده توسط او را شکل می دهند. هنر بخش جدایی ناپذیر زندگی نیما است و عکاسی، تصویرسازی، طبیعت گردی و کمپینگ مهم ترین تفریحات او را تشکیل می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *